پالت پلاستیکی چیست؟

پالت ها از جنس چوب یا پلاستیک هستند که برای حمل کالا از مکانی به مکان دیگر استفاده می شوند. پالت ها به طور مستقیم فرآیند حمل و نقل را انجام نمی دهند. فقط به عنوان ابزاری برای فرآیند حمل و نقل استفاده می شود. هنگام بارگیری و تخلیه لیفتراک از پالت استفاده می شود. از پالت ها برای چیدن اجناس مختلف نیز استفاده می شود. اقلامی که روی پالت ها قرار می گیرند به طور منظم ذخیره می شوند و در نتیجه فرآیند حمل و نقل تسهیل می شود. محصول قرار داده شده روی پالت با کمک لیفتراک یا پالت تراک حمل می شود. پالت ها همچنین تضمین می کنند که بارها واژگون نمی شوند. با استفاده از پالت، آسیب به حداقل می رسد.

کاربرد پالت پلاستیکی

پالت های پلاستیکی محصولاتی بسیار مفید و بادوام هستند که در مقایسه با پالت‌های چوبی، میزان استفاده از آن‌ها با ویژگی‌هایی که دارند و مزایایی که ارائه می‌دهند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به همین دلیل، در بخش حمل و نقل، در خط مقدم حوزه های کاربری قرار دارند. علاوه بر حمل و نقل، بخش مهم دیگری که پالت پلاستیکی بیشترین کاربرد را دارد، بخش مواد غذایی است.

پالت پلاستیکی یا باکس پالت پلاستیکی

شما با تعریف و کاربرد پالت پلاستیکی در صنایع مختلف آشنا شدید. اما علاوه بر پالت پلاستیکی محصولی دیگر نیز برای حمل و نقل و نگهداری بارها تولید شده است که باکس پالت پلاستیکی نام دارد. باکس پالت پلاستیکی در واقع همان پالت پلاستیکی است با این تفاوت که باکس پالت پلاستیکی دارای دیواره است و سازه ای سبدی شکل دارد. از باکس پالت پلاستیکی برای حمل و نقل محصولات حساس تر، سنگین تر و بزرگ تر و به ویژه صادر کردن آن ها استفاده می شود. باکس پالت پلاستیکی نیز همچون پالت پلاستیکی قابلیت جا به جایی توسط لیفتراک را دارد.  همچنین برا انبار کردن انواع محصولات نیز کاربرد دارد. حال این سوال مطرح می شود که:

کاربرد پالت پلاستیکی و باکس پالت پلاستیکی

برای پاسخ دهی به این سوال ابتدا باید بگوییم که هر دو برای حمل و نقل و نگهداری محصولات عملکردی بسیار عالی دارند و کاربران می توانند با خیال راحت از این دو محصول با کیفیت و با دوام جهت تسهیل کار خود بهره مند شوند. باکس پالت پلاستیکی نیز همچون پالت پلاستیکی دارای انواع مختلفی همچون باکس پالت پلاستیکی صادراتی، باکس پالت پلاستیکی سردخانه، باکس پالت پلاستیکی انبار، باکس پالت پلاستیکی مشبک و غیر مشبک موجود است. به طور کلی برای حمل و نقل و نگه داری محصولاتی که باید در شرایط و دمای خاصی جا به جا شوند یا ممکن است شکسته و خراب شوند و حتما باید در محفظه ای ایمن قرار گیرند از باکس پالت پلاستیکی استفاده می شود.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنعت لجستیک

پالت یکی از وسایل حمل و نقل است که اغلب در صنعت لجستیک کاربرد دارد. در بخش لجستیک، پالت ها برای ذخیره سازی سازمان یافته تر محصولات قطعات کوچک یا بسته ها و جعبه ها استفاده می شوند. به این ترتیب انتقال محصولاتی که با توجه به نیاز محصول به روش های مختلف پیچیده یا پوشانده می شوند، با پالت ها بسیار آسان می شود.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنایع غذایی و دارویی

از پالت پلاستیکی در صنایع غذایی و دارویی نیز استفاده می شود. محصولات غذایی و دارویی باید از آفات، باکتری ها و قارچ ها محافظت شوند. بزرگ‌ترین مزیت پالت‌های پلاستیکی، مقاومت برتر آن‌ها در برابر آلودگی‌های شیمیایی، باکتریایی و سایر اشکال است. در مشاغل مواد غذایی و دارویی، حتی یک مسئله آلودگی جزئی می تواند منجر به آسیب جدی به شهرت و مسئولیت قانونی احتمالی شود. بنابراین سرمایه گذاری فقط روی یک محصول مانند پالت پلاستیکی دارویی با کیفیت ضروری است. پالت پلاستیکی پالت کاران برای ذخیره و حمل چنین محصولاتی ایده آل است، ما اندازه های مختلفی را ارائه می دهیم تا بتوانید از بین اندازه های مختلف و ظرفیت  بارهای مختلف، گزینه ی مورد نظر را انتخاب کنید.

کاربرد پالت پلاستیکی در دامداری

از کاربردهای دیگر پالت پلاستیکی استفاده از این محصول در دامداری به عنوان کفپوش فضای دامداری است. استفاده از پالت پلاستیکی دامداری و دام پروری باعث سلامت بیشتر دام، سهولت در نگه داری، نظافت و شست و شوی بهتر، سهولت در حمل و نقل، ایمنی بیشتر  و .. میشود.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنعت خرده فروشی

صنعت خرده فروشی برای حمل و نقل و نگهداری محصولات به پالت نیاز دارد. پالت های پلاستیکی در این بخش از صنایع نیز کاربرد دارند؛ زیرا بادوام و مقرون به صرفه هستند. جدای از این، استفاده از پالت پلاستیکی در صنایع مختلف مانند صنعت خودرو، صنعت نساجی و…  از نظر آسیب نرسیدن به محصولات روز به روز رایج تر می شود.

مزایای استفاده از پالت پلاستیکی در صنایع مختلف چیست؟

پالت پلاستیکی استاندارد مزایای خاص خود را نسبت با سایر پالت ها دارد که عبارتند از :

  • پالت های پلاستیکی عمر طولانی تری نسبت به پالت های چوبی دارند.
  • پالت های پلاستیکی سبک هستند.
  • تمیز کردن و استریل کردن آنها بسیار آسان است.
  • هزینه آنها با توجه به شرایط بازار کاملاً مقرون به صرفه است.
  • پلاستیک بسیار بهداشتی تر از چوب است . چوب ماده متخلخلی است که می تواند بستر مناسبی برای لانه سازی آفات و حشرات باشد. چوب همچنین می تواند تجزیه شود، که برای کاربر و وسایل در حال حمل و نقل خطر ایجاد می کند. پلاستیک متخلخل نیست و خرد نمی شود. پوشش بهداشتی پالت تضمین می کند که هیچ شکاف یا درزهایی وجود ندارد که در آن کثیفی جمع شود.

پالت های پلاستیکی که جزء ضروری در صنعت ذخیره سازی و لجستیک هستند، نقش مهمی ایفا می کنند. اگر پالت های پلاستیکی درست استفاده شوند، نه تنها می توانند عملکرد خوبی داشته باشند، بلکه عمر مفیدشان افزایش یافته و هزینه خرید پالت های پلاستیکی کاهش می یابد.